Hediye edilen aşk yuvası Alanya
444 51 56

Alanya

ALANYA çıkışlı turlar

Hediye edilen aşk yuvası Alanya

Hediye edilen aşk yuvası Alanya

Efsaneye göre Romalı general Markus Antonius Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra'ya verdi. Alanya, iki muhabbet kuşunun gizlice tanıştıkları söylenen aşk yuvası olduğu söylendi. Burada Kleopatra her gün kalenin yamacında yıkanmak için sahile inerdi. Aslında Kleopatra'nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden sahile doğru uzanan bir tüneli vardı. Mısır Kraliçesi Kleopatra, kendisini Akdeniz'e çıkaran her seferinde Alanya'da durmuş ve bu kumsalda denize girmiştir.>

Efsaneye göre Romalı general Markus Antonius Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra'ya verdi. Alanya, iki muhabbet kuşunun gizlice tanıştıkları söylenen aşk yuvası olduğu söylendi. Burada Kleopatra her gün kalenin yamacında yıkanmak için sahile inerdi. Aslında Kleopatra'nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden sahile doğru uzanan bir tüneli vardı. Mısır Kraliçesi Kleopatra, kendisini Akdeniz'e çıkaran her seferinde Alanya'da durmuş ve bu kumsalda denize girmiştir.

Türkiye'nin güneyinde bir tatil cenneti olan Alanya, doğal güzellikleri, tarihi binaları ve ılıman iklimi ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin tercihi olmaktadır. Konumu ve coğrafi özellikleri nedeniyle tarih boyunca birçok uygarlık tarafından şehir olarak kullanılan Alanya'da, bu uygarlıkların inşa ettiği ve günümüzde de görülebilen tarihi yapılar bulunmaktadır. Friglerden Romalılara, Anadolu Selçuklu devletinden Osmanlı'ya kadar tarihi boyunca adeta bir mıknatıs gibi duran Alanya, halen dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Alanya gezilecek yerler arasında ağırlıklı olarak tarihi yapılar yer alırken, bölgenin doğal güzellikleri arasında aşağıda sıraladığım çok ilginç yerler de bulunmaktadır.

Bu arada, ilgili kasaba ve şehirlerdeki alışveriş olanakları ve diğer çeşitli seçenekler hakkında bize çok sık sorulur. Bu konu çok kapsamlı olduğu için alışveriş, etkinlik, aktivite, yeme-içme ve daha pek çok konuda her türlü bilgiyi bulabileceğiniz 'Insider Club' platformunu kurduk.

Kızıl Kule

Alanya denilince akla ilk gelen yapılardan biri olan Kızılkule, bölgenin en ikonik yapılarından biridir. Tarihi yarımada çevresindeki ilçe merkezinde mimarisi ve konumu ile dikkat çeken bir yapı olan kuleyi gezebilirsiniz.

13. yüzyıl yapılarından biri olan kule I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Deniz tehditlerini savuşturmak ve şehri savunmak amacıyla inşa edilen Kızılkule, eğimli bir arazi üzerine kurulmuş. Her iki yanında yerden farklı bir uzaklığa sahip olan kulenin doğu tarafı 33 metre; Batı tarafı doğu tarafından 3 metre daha kısadır.

Dikdörtgen kalker ve devşirme ürünlerin kullanıldığı kule, muhteşem görünümü ile 13. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Girişlerin kuzeyden olduğu kulenin kapısında “Allah'a şükür” yazısı dikkat çekiyor.

Alanya'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapılardan biri olan Kızılkule'ye giriş ücretleri 5-10 TL arasında değişiyor; Öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmez.

Dim Mağarası

Alanya'da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan Dim Mağarası, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dim Çayı'na kadar Ahmet Tokuş Bulvarı'nı takip ederek özel araçla Kestel bölgesindeki mağaraya ulaşabilirsiniz.

Deniz seviyesinden yaklaşık 232 metre yükseklikte olan mağarada 4 galeri bulunuyor. Şekil ve görünüm olarak oldukça ilgi çekici olan mağara, bölgenin en önemli doğa harikalarından biridir. Toplam uzunluğu 360 metre olan yapı 13 metre genişliğinde olup, tavanlarında sarkıt ve dikitler görülmektedir.

Haftanın her günü ziyaret edilebilen mağaraya giriş ücretleri yetişkinler için 5-10 TL, öğrenciler için 10-15 TL arasında değişiyor.

Alanya Kalesi

Alanya ilçesinin merkezinde tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan kale, bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Kale, şehir merkezine yaklaşık 5-10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Etrafını saran 6 kilometrelik surları ile muhteşem bir görünüme sahip olan kale, 1221 yılında I. Alaaddin Keykubat döneminde şehri M.Ö.

denizden korumak için. Aynı dönemde çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmış ve kale daha da güçlendirilmiştir. Su talebi sorununun önüne geçmek için bina içerisine sarnıç yapılmıştır.

13. yüzyıl yapılarından biri olan kaleye giriş 15-20 TL.

Sapadere Kanyonu

Alanya'nın seçkin doğal güzelliklerinden biri olan Sapadere Kanyonu, dikkat çekici yapısı ve atmosferi ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bina, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Sapadere köyünde yer almaktadır.

Denize yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki kanyonda küçük doğal havuzlar bulunuyor. Yapının en dikkat çekici özelliklerinden biri de içine girilebilen doğal havuzdur. Geçidin içine kolay navigasyon için platformlar inşa edildiğinden, geçidi ziyaret etmek tehlikeli değildir.

Alanya'nın doğal güzelliklerini yürüyerek keşfedebileceğiniz vadiye giriş 10-15 TL ücrete tabidir.

Cephanelik

Cephanelik, Alanya şehir merkezinde, limana yakın bir konumdadır ve yürüyerek kolayca ulaşılabilir.
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde Tersane yanında bulunan Cephanelik toplam 2 kattan oluşan bir yapıdır. Cephanelikte bulunan 19 metre yüksekliğindeki kemerli koridor sayesinde çevre surlara ulaşmak mümkündür.

Binanın ön kapısındaki 2 odanın pencerelerinden biri karada; diğeri denize bakıyor. Üst katta 3'er adet olmak üzere toplam 6 oda bulunmaktadır. Asker ve görevlilerin su ihtiyacını karşılamak için Tophane sınırları içinde bir sarnıç inşa edildi. Yapı, bulunduğu dönemde Akdeniz'in dış tehditlere karşı korunmasında önemli rol oynamıştır.

Alanya'nın en önemli tarihi yapılarından biri

Cephaneliğe giriş ücretsizdir.

Fosfor mağarası

Alanya'nın başlıca doğal güzelliklerinden biri olan Damlataş Mağarası'na çok yakın olan Fosforlu Mağara'yı limandan tekne turları ile gezebilirsiniz.
Oldukça ilginç bir yapıya sahip olan mağara fosforlu ışık yayması ile ünlüdür. Özellikle gece geç saatlerde daha net görülebilen ışıklar mağaranın denizine de yansıyor. Doğal bir havuz görünümündeki mağarayı ücretsiz ziyaret edebilir, önündeki berrak denizde serin Akdeniz sularının keyfini çıkarabilirsiniz.

Liman bölgesinden kalkan tekne turları ile Fosforlu Mağara'yı ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya'nın tarihine ışık tutan Arkeoloji Müzesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan Saray Mahallesi'nde yer almaktadır. Müzeye yürüyerek ulaşılabilir.
Bölgede yaşayan uygarlıkların eserlerinin ve belgelerinin sergilendiği müzede 15 teşhir salonu bulunuyor.Tunç Çağı'ndan Frigler'e kadar birçok uygarlığa ait eserlerin sergilendiği müze, 1967 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin bulunduğu müze, Alanya'nın geçmişine tanıklık ediyor. Müzeye giriş ücretleri 5-10 TL arasında değişiyor.

Dim Çayı

Alanya tatiliniz sırasında serin bir ortamda vakit geçirebileceğiniz Dim Çayı bölgenin gözde doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Dim Barajı çevresindeki dereye ulaşım, ilçe merkezinden kalkan özel araç, taksi veya belediye otobüsleri ile yapılabilmektedir.
Bölgede mesire yeri olarak hizmet veren birçok tesisin bulunduğu piknik alanları, çay bahçeleri ve kafeteryalar bulunmaktadır. Hafta sonları daha çok yerel halkın tercihi olan bölge, manzarası, atmosferi ve temiz havasıyla adından söz ettiriyor.

Tesise giriş ücretsiz olup, özel aracınız ile gelmeniz halinde otoparktan da yararlanabilirsiniz.

Süleymaniye Camii

Alanya ilçesinin merkezinde bulunan Süleymaniye Camii, 13. yüzyıldan kalma tarihi yapılardan biridir. Galatasaray Caddesi üzerindeki bina ibadete açıktır.
13. yüzyılda I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan yapı, sonraki süreçte Kanuni Sultan Süleyman'ın binasına eklenmiş ve bugünkü halini almıştır.

Cami, mimari özellikleri ve süslemeleri ile 16. yüzyıl mimarisinin bir örneğidir. Halk arasında Kale, Alaaddin veya Orta Hisar Camii olarak da anılmaktadır. Girilmesi serbest olan cami günümüzde de ibadete açıktır.

Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi ve Kentsel Hafıza Merkezi

Alanya'nın tarihi hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz müze, Vera'yı öne çıkarıyor.

bölgenin tarihi. Şekerhane Mahallesi semtinde bulunan müzeye ulaşım özel araç, taksi veya minibüs ile yapılabilmektedir.
Geleneksel Alanya konaklarından birinde hizmet veren yapı, malikâne sahipleri tarafından ilçe belediyesine kültürel amaçlı bağışlanmıştır. Mimari özellikleri ve görünümü ile dikkat çeken konak, Alanya tarihine dair geniş bir arşive sahiptir. Alanya şehrinin hatırası olan müzeye giriş ücretleri 5 ile 10 TL arasında değişiyor.

Alanya günübirlik gezilecek yerler

Alanya konumu nedeniyle bölgedeki popüler turistik yerlere de yakındır. Antalya ilinde birçok önemli noktaya ulaşabileceğiniz Alanya'da günübirlik vakit geçirebileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır.Manavgat Şelalesi
Alanya şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Manavgat Şelalesi'ne Mersin - Antalya yolunu batı yönünde devam ederek ulaşabilirsiniz. Manavgat Nehri üzerinde bulunan şelale, nehirden dökülen ve kayalıklardan fışkıran sulardan oluşuyor. Büyüleyici güzelliği ile dikkat çeken doğal şelaleyi her gün ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Manavgat tatilinizi planlamak için Antalya Manavgat Otelleri sayfamızdan otelleri inceleyebilirsiniz.

Side antik kenti

Alanya'ya ortalama 65 kilometre uzaklıktaki Manavgat sınırında yer alan Side antik kentine ulaşım batı istikametinde Mersin - Antalya yolu üzerinden sağlanmaktadır. Günübirlik ziyaret edebileceğiniz antik kent, Lidyalılardan Bizanslılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Girişin ücretsiz olduğu alan içerisinde Hamam, Apollon Tapınağı ve ziyaret edebileceğiniz tarihi evler yer alıyor.

Konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Side tatilinizi planlamak için Antalya Side Otelleri sayfamızdan otelleri inceleyebilirsiniz.

Selinus antik kenti

Alanya'ya yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Selinus Antik Kenti, Gazipaşa ilçesi sınırları içerisindedir. Antalya - Mersin ana yolunu Gazipaşa kavşağına kadar takip edin ve buradan Uğur Mumcu Caddesi üzerinden antik dönem eserlerini keşfedebilirsiniz. Ücretsiz giriş ile bölgeyi günlük olarak ziyaret edebilirsiniz.

Fiyatları: 2020