Kemer doğasıyla ve büyük geçmişiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir belde
444 51 56

KEMER

KEMER çıkışlı turlar

Kemer doğasıyla ve büyük geçmişiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir belde

Kemer doğasıyla ve büyük geçmişiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir belde

Evet yanlış okumadınız. Dünyanın en sık kızıl çam ormanını barındıran Beydağları milli parkla ve 2367 metre yüksekliğindeki Tahtalı dağının eteğindeki (antik adıyla Olympos dağı) antik kentlerle iç içe olan ve muhteşem deniziyle dünyadaki tek tatil yöresi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Evet yanlış okumadınız. Dünyanın en sık kızıl çam ormanını barındıran Beydağları milli parkla ve 2367 metre yüksekliğindeki Tahtalı dağının eteğindeki (antik adıyla Olympos dağı) antik kentlerle iç içe olan ve muhteşem deniziyle dünyadaki tek tatil yöresi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kemer, Akdeniz kıyısında, Antalya'ya 40 kilometre uzaklıkta olan bir ilçesidir. 1980'li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Önce köy sonra, 30 Aralık 1985'te belediye statüsü alarak kasaba olduktan sonra 13 Eylül 1991 yılında da ilçe statüsünü kazanmıştır.

Batı Toros Dağları'nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer ilçesi, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Bugün Kemer'in bulunduğu yerde, 1910'lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. Sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer diyeceklerdir.

Kemer in en eski tarihi MÖ 690 yılına dayanmaktadır. Phaselis antik kentinin kuruluşu bu tarihe dayanmaktadır.

1960'lı yıllara kadar kara yolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişmiş ve bugün Türkiye'nin en gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.

Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur. Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve millî park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka, Dereköy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.

Ayrıca yöredeki diğer çekiciliklerde mağaralardır. Bu mağaralar: Beldibi mağarası Antalya’nın 27 km güney batısında denizin kıyısındadır. Tarih öncesi kalıntılar da bulunmaktadır. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla deliğidir. Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya ancak Kemer–Kumluca kara yolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki mahalleden de 3–4 saat yürümek gerekir.

Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Marina ve 52 km'lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)'in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Kemer bölgesi turistik dönem boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi değişik etkinlikler ve ünlü gece kulüpleriyle sezon boyunca bölgenin sosyal ve turistik hayatına büyük katkılarda bulunmaktadır.

Kemer Gezilecek Yerler

1. Folklorik Yörük Parkı

Kemer merkeze geldiğinizde özellikle bir kaç yer var ki mutlaka gezip görmek lazım. Folklorik Yörük Parkı ilk uğrayacağınız yerlerden biri olabilir. Ayışığı Plajı’nın hemen yanıbaşında yer alan Yörük Parkı, Toroslar’ın bağrında asırlar boyu yaşam sürmüş yörüklerin kültürünü sergilemektedir. Yörük demek “Türk” demektir.

Yörük Parkı, Küçükburun denilen minik yarımada üzerinde 1982 yılında kurulmuştur. Burası bir Açık Hava Müzesi niteliğinde. Girişi ücretlidir ve 5 tl’dir (Ücret değişebilmektedir). Müzekart geçerli değildir.

İçeriye giriş yaptığınızda yörük kültürünün bir parçası gibi hissetmeye başlıyorsunuz. İçeride kurulu olan çadırlar, kullanılan eşyalar, yörük hayatını anlatan canlandırmalar öz kültürümüzden örnekler sunuyor. Aile Çadırı sizi ilk karşılayanlardan. Çadırın içerisinde ise yörük ailenin yaşam şekli ve hayatından kesitler canlandırılmış.

Oyun oynayan çocuklar, toprağı süren insanlar, günlük ev işlerine koşuşturan kadınlar canlandırılmış. Yörüklerin gelenekleri, düğünleri, imece usulü ile çalışmaları ve dahası yüzünüzü gülümsetiyor. Bir yörük obasında süregelen uyum içindeki yaşam maketlerle çok güzel ifade edilmiş.

Bir diğer dikkat çekici çadır ise Bey Çadırı. Her yörük topluluğunun mutlaka bir Reis’i olurdu. Yörük Bey’i denilen kişi obanın lideriydi. Dolayısıyla onun yaşadığı çadır daha büyüktü. Gelen misafirler Bey Çadırı’nda ağırlanır, gerekli toplantılar da bu çadırda gerçekleşirdi. Bunların dışında birkaç çadır daha yer almakla birlikte müzenin içerisinde ayrıca birşeyler yiyip içebileceğiniz otantik bir işletme yer almaktadır.

2. Ayışığı Plajı ve Ayışığı Parkı

Ayışığı Plajı (Moonlight Beach) Kemer’in en güzel plajıdır. Hemen arkasındaki Ayışığı Parkı (Moonlight Park) ise merkez park konumundadır. Aynı isimle anılan bu iki nokta Kemer denince ilk akıllara gelenlerden.

Yemyeşil çam ağaçlarının kapladığı park içerisinde yürüyüş yapabilir, buradaki mekanlarda birşeyler yiyebilirsiniz. Çocukların eğlenebileceği alanların da mevcut olduğu Ayışığı Parkı’nda özellikle de akşam üzeri keyifli saatler geçirebilirsiniz. Bir de merkezde küçük ve sevimli bir park olan Olbia Parkı zamanınız varsa görebilirsiniz.

Ayışığı Plajı ise Kemer’in en ünlüsü olan mavi bayraklı plaj. Turkuaz rengi görüntüsü ile hayranlık bırakan plaj yaz mevsimi çok kalabalık oluyor. Kışın ise sakin ve büyüleyici. Genellikle kumluk olan plajda çakıl taşları olduğunu da belirtelim. Lakin Kemer’e gelip te burada yüzmeden dönmeyin derim.

Ayrıca plaja giderken yanından geçeceğiniz Idyros Antik Kenti’nden kalıntılar da merkezde yer alan tarihi noktalardan biridir. Kimseciklerin farketmediği Idyros Antik Kenti, Antalya Müzesi tarafından 1976- 1977 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır

3. Kemer Plajı

Kemer’in en güzel plajlarından biridir. İlçenin doğusunda kalan plaja konaklama yaptığınız otelin yerine göre yürüyerek ulaşma şansınız olabilir. Temiz suyu, nezih ortamı ile dikkat çeken plajın suyu berraktır. Gelenlerin beğenisini kazanan Kemer Plajı bir adım ötede sizi bekliyor.

4. Paris II Batığı

Tertemiz koyları ve denizi ile beğeni kazanan Kemer’de şayet farklı bir aktivite isterseniz işte dalış fırsatı. Kemer Marina’nın açıklarında yer alan Paris II Batığı Dünyada 100 Dalış Noktası’ndan biri olarak gösterilmektedir.

Bu batık 13 Aralık 1917 senesinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasındaki Topçu Bataryası tarafından batırılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında batırılan bu Fransız gemisi yaklaşık 30 metre derinliktedir. Paris II Batığı 1995’te keşfedilmiştir. O günden beri de hem dalış severler hem de fotoğraf tutkunları için özel bir alan olmuştur. Şayet dalış turlarına katılırsanız sadece Paris Batığı değil başka alternatiflerin de olduğunu vurgulayalım.

5. Selçuklu Av Köşkü

Antalya-Kemer yolu üzerinde bulunan Selçuklu Av Köşkü, Kemer merkeze 4 km mesafededir. Anadolu Selçukluları Dönemi’nden kalma bu av köşkü 1230-1248 seneleri arasında inşa edilmiştir. Bu civardaki tek Selçuklu eseri olması açısından büyük önem taşımaktadır. Yenileme çalışmaları sayesinde biraz daha sağlam gözüken köşk dileriz tez zamanda daha çok turizme kazandırılır.

6. Gedelme Kalesi – Mağarası ve Gedelme Çınarı

Kemer merkezden yarım saatlik mesafede bulunan Gedelme Kalesi, mağara ve çınar son yıllarda meraklı turistler tarafından keşfedilen yerlerden. İsimleri pek bilinmeyen bu gezi noktaları, şayet vaktiniz bolsa gezilebilecek yerler arasında yerini alabilir.

Gedelme Yaylası yaz-kış insanların yaşadığı yerlerden biri. Burayı önemli kılan etkenlerden biri ise Ortaçağ Kalesi. Gedelme Kalesi olarak bilinen bu kale tahrip olsa da bir kısmı hala ayakta. Kalenin hemen alt tarafında ise bir mağara yer almakta. Ücretsiz olan mağaraya girebilirsiniz. Gedelme Mağarası ya da Peynir Deliği Mağarası olarak bilinen bu yer hakikaten çok küçük. Yine kalenin yanında dev bir çınar ağacı yer almakta. Bu çınar ağacı Gedelme Çınarı olarak geçer ve yaklaşık 2.700 yaşındadır. Bu çınarla ilgili olarak, Türkiye’nin hatta ve hatta dünyanın en yaşlı çınarı olduğu iddiaları ortaya atılmaktadır.

7. Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Kemer’in doğusunda, Antalya ile Kemer arasında kalan noktada en çok talep gören yerlerden biridir. Kemer merkeze 15 km, Antalya merkeze ise yaklaşık 35 km mesafededir.

Kemer sınırlarında yer alan Göynük Kanyonu bölgenin en aktif rotalarından biridir. Özellikle de macera ve adrenalin severler için ektreme sporların yer aldığı kanyonda unutulmaz dakikalar geçirebilirsiniz. Beydağları Sahil Milli Parkı ve Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Göynük Kanyonu muhteşem doğası ile büyüler.

Göynük Kanyonu özel bir işletme tarafından hizmet vermektedir. Girişe geldiğinizde aracınızı park edip gişeden bilgi alabilirsiniz. Buraya giriş ücretlidir. Ücret ödemeden kanyona giremiyorsunuz. Burada ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Şayet body rafting vs yapacaksanız ücretini ödeyip gerekli ekipmanları buradan kiralamanız lazım. Ardından safari araçları sizi rafting yapacağınız yere götürüyor.

Zipline yapacaklar için de parkur bulunmaktadır. Ya da mini safari yapmayı düşünürseniz  yine size gerekli imkanları sağlıyorlar. Macera dolu birgün için Göynük Kanyonu’nu mutlaka tercih etmelisiniz.

8. Dinopark Antalya

Dinopark, Göynük Kanyonu’na 4 km, Kemer’e ise 10 km mesafede yer almaktadır.30 dönümlük arazi üzerine kurulu Dinopark Antalya, Kemer tatilinizde enfes zaman geçireceğiniz bir alan. Çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği Dinopark’ta muhteşem birgün geçirebilirsiniz. Günümüzden milyonlarca sene evvel nesilleri tükenen dinozorların birebir gerçek boyutlarda üretilmiş maketleri yer almaktadır. Hareketli ve sesli olan bu canlandırma dinozorlar özellikle de çocuklar için büyük eğlence.

Daha birçok farklı aktivite alanı olan Dinopark’ta siz de çocuklarınızla doyasıya eğleneceksiniz. Girişi ücretli olan Dinopark sabah 09:00 ile akşam 20:00 arası açıktır.

9. Göynük Plajı

Kemer’in beldesi olan Göynük’te tercih edilen plajlardandır. Plajın biraz taşlı olduğunu belirtelim. Yaz mevsimi hareketli olan plaj kamp severler için de avantajlı. Günübirlik tercih edilebilecek plajda duş ve soyunma kabini bulunmuyor. Mavi bayraklı bir plaj olmasına rağmen biraz daha bakımlı olursa daha çok dikkat çekecektir.

10. Beldibi Mağarası

Antalya-Kemer sahil yolu üzerinde, Çamdağ Tüneli’nin çıkışında yer almaktadır. Mağaralar açısından zengin olan Antalya civarında Karain Mağarası’ndan sonra adı en çok bilinen 2. mağaradır. Özel aracınızla önce Beldibi Köyü’ne ulaşıp oradan mağaraya ulaşabilirsiniz. Mağaranın dibine kadar araçla ulaşım mümkün değil. Yürümeniz gerekiyor. Tekne turları ile de mağaraya ulaşılıyor.

Denizden 25 metre yükseklikte yer alan Beldibi Mağarası 1960’lı yıllarda kazılmıştır. Şimdilerde her ne kadar zarar görmüş olsa da, mağarada Paleolitik, Mezolitik ve Mezolitik’ten Neolitik’e geçiş evrelerini belirten 6 katmana ulaşılmıştır. Duvarlarında dağ keçisi, geyik resmi ve insan figürüne rastlanan mağara imkanlar dahilinde gezilebilecek en eşsiz yerlerden biridir.

11. Dolusu Park ve Kiriş Plajı

Kemer’in batı tarafında yer alan Kiriş Plajı ve hemen yanı başında bulunan Dolusu Park Kemer’de görülecek yerler arasında. Kiriş Plajı yaklaşık 2 km uzunluğa sahiptir. Taşlı sahili olan plaja gitmeden ayakkabılarınızı yanınıza mutlaka alın. Suyu çok güzel bu plajın. Kumluk olmasa da yaz mevsimi en çok tercih edilenlerden biri.

Kiriş sahilinde bulunan Dolusu Park ise kesinlikle en keyif verici yerlerden biri. Adrenalin ve eğlence arayanlar buraya mutlaka uğramalı. Çocuklu ailelerin gözdesi olan Dolusu Park içerisindeki kaydıraklarının çeşitliliği her yaştan kesime uygun. İçeride her türlü imkanın sunulduğu Dolusu Park’ın girişi ücretlidir.

12. Phaselis Antik Kenti

Kemer’den Kumluca istikametine gider gibi devam ettiğinizde yaklaşık 15 km sonra ulaşabileceğiniz antik kent burası. Phaselis Antik Kenti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğu için Müzekart geçerlidir. Müzekart yoksa da 45 tl ödemeniz gerekiyor ya da burada Müzekart çıkartabiliyorsunuz.

Kemer’in en önemli tarihi noktası Phaselis (Faselis) Antik Kenti, dönem dönem Likya ya da Pamfilya sınırlarına dahil edilmiş bir kent. Büyük İskender’i altın taçla karşılayan bu kent sizi de bütün ihtişamı ile karşılayacak.

Lakin belirtmem gerekir ki son yıllarda tatilcilerin akınına uğrayan Phaselis malesef çok özensiz ve bakımsız durumda. Bir çok tarihi yapıya sahip olan kentin aynı zamanda üç koyu bulunmaktadır. Bilinçsiz turist yüzünden hakettiği gibi korunamayan Phaselis Antik Kenti, heybetli su kemerleri, antik tiyatrosu, hamamları, agorası, limanları ve dahası ile Akdeniz’in en önemli kentlerinden biriydi...

13. Tahtalı Dağı ve Tahtalı Teleferik

Maceraya hazırsanız burası tam size göre. Kemer tarafına gelip te Tahtalı Dağı’na çıkmak unutulmaz bir deneyim olacaktır. Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Tahtalı Dağı heybetli duruşuyla tüm bölgenin en göz alıcı yerlerinden. Çoğu kişinin Olimpos Dağı olarak ta bildiği dağdır Tahtalı.

Burayı farklı kılan özelliği ise teleferikle dağın zirvesine çıkmak oluyor. 2365 metre zirvesi ile gelen ziyaretçilere eşsiz bir atmosfer yaşatan Tahtalı Dağı 360 derecelik manzarası ile şahane bir ortam sunuyor sizlere. Yapmanız gereken tek şey Tahtalı Teleferik’e ulaşmak ve bir bilet satın almak. Sonrası ise Akdeniz’in büyülü manzarası eşliğinde Tahtalı Dağı’nın zirvesinde nefes kesici manzarayla kucaklaşmak oluyor. 2007 senesinde açılan Tahtalı Teleferik ücreti nedir, kabinler kaç kişilik, zirvede neler yapılabilir?

14. Tekirova Plajı – Üç Adalar

Tahtalı Teleferik’ten sonra dilerseniz Tekirova’ya uğrayıp Tekirova Plajı’nda serinleyebilirsiniz. Kemer’e bağlı bir belde olan Tekirova mavi bayraklı plajları ve doğal güzellikleri ile yaz mevsiminin en çok tercih edilen tatil beldelerindendir.

Tekirova Plajı taşlı bir plaj olsa da suyu temiz ve yüzmeye değer. Ayrıca Tekirova’ya yakın konumda bulunan Üç Adalar dalış yapmak için en uygun yerlerden biri. Burası hakikaten popüler bir dalış rotası. Tekirova’dan katılacağınız dalış turu ile yarım saatte adalara varıp 9 adet resifin ve 2 su altı mağarasının izini sürebilirsiniz.

15. Çıralı Plajı ve Yanartaş

Bölgenin şüphesiz en popüler noktalarından biridir. Çıralı, Kemer ilçesine bağlıdır. Çıralı’yı popüler yapan ise enfes denizi ile plajı ve efsanesi ile ünlü Yanartaş’ıdır. Çıralı Plajı’nın bir tarafı Olimpos Plajı olarak geçer. Olimpos Antik Kenti’ne çok yakın konumda bulunan Çıralı’nın masmavi ve berrak sularında mutlaka yüzmelisiniz. Hatta Çıralı’da yer alan ufak tefek pansiyon ve otellerde konaklayabilirsiniz.

Caretta carettaların yumurtlama alanı olan plaja yaz mevsiminde giderseniz mutlaka şemsiyenizi yanınızda götürmelisiniz. Ya da şezlong kiralamalısınız. Zira aşırı sıcak oluyor.

Yanartaş ise Olimpos’un Sönmeyen Ateşi olarak bilinen, mitolojilere konu olan yerdir. Burada var olan doğal gaz sızıntısı Pegasus ve Bellerephontes Efsanesi ile hayat bulmuştur. Mitolojiye göre kanatlı at Pegasus ile ağzından alevler saçan Chimera adlı canavarı öldürmeye giden kahraman Bellerephontes, Chimera’yı burada öldürmüştür. Yerin yedi kat dibine bu canavarı gömse de alevler yer yüzüne çıkmayı başarmıştır. Yüzyıllardır burada var olan doğal alevler Chimera’nın alevleri ile bağdaştırılmış olup kulaktan kulağa anlatılmaktadır.

16. Olimpos Antik Kenti ve Olimpos Plajı

Bir adım ötedeki Çıralı, Kemer sınırında yer alırken; Olimpos, Kumluca ilçesi sınırlarına dahil edilmiştir. Olimpos dünyaca ünlü plajı ve antik kentten kalan yapıları ile göz alıcı güzelliktedir. Buraya giriş yapmak için Müzekart kullanabilirsiniz. Turnikelerden geçtikten sonra ise yol boyu Olimpos Antik Kenti’nden kalan yapılar karşınızda belirir. Sahile ulaşana kadar göreceğiniz bir çok yapı Likya Bölgesi’nin kadim kenti Olimpos’tan ayakta kalmayı başaranlardır. Yolun sonu ise sizi Olimpos Plajı’na çıkartır. Tertemiz ve turkuaz renkteki suyu ile plaj baş döndürücü güzelliktedir.

17. Adrasan Koyu

Kemer’e 55 km, Finike’ye 40 km, Demre'ye 65 km, Kaş’a ise 115 km mesafede bulunan Adrasan, Kumluca ilçesine 30 km uzaklıktadır. Antalya’nın batıda kalan ilçesi Kumluca’ya bağlı olan Adrasan, dünyaca meşhur olan Olimpos’a 15 km, caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı meşhur kumsalı ile Çıralı’ya ise 30 km mesafede bulunur.

Antalya Körfezi’nin en batı ucu olan Taşlık Burnu’na yani Gelidonya Feneri’ne yakın konumdaki Adrasan, 450 km uzunluğa sahip Antalya Körfezi’nin en güzel koylarından biridir. Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alır. Öylesine enfes bir yer ki Adrasan burayı yaşamak lazım...

18. Suluada ve Suluada Tekne Turu

“Antalya’nın Maldivleri” ve “Akdeniz’in Maldivleri” olarak ünlenen Suluada son yılların en özel tekne turlarından biri oldu. Adrasan’a yolunuz düştüyse Suluada tekne turuna katılmamak gibi bir hata yapmayın derim.

 

*Bu arada, ilgili kasaba ve şehirlerdeki alışveriş olanakları ve diğer çeşitli seçenekler hakkında bize çok sık sorular gelir. Bu konu çok kapsamlı olduğu için alışveriş, etkinlik, aktivite, yeme-içme ve daha pek çok konuda her türlü bilgiyi bulabileceğiniz 'Insider Club' platformunu kurduk.